Porady architekta /

Inteligentne wnętrza

inteligentne wnetrza

Inteligentne wnętrza, co warto wziąć pod uwagę?

Podwyższenie naszego komfortu, bezpieczeństwo, funkcjonalność, oszczędność energii to główne cechy inteligentnych wnętrz. Na co zwrócić uwagę projektując takie wnętrze?
Decydując się na zastosowanie inteligentnych rozwiązań w naszym domu już na etapie projektowania powinniśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Wszelkie uwagi, potrzeby należy omówić ze specjalistami zajmującymi się projektowaniem inteligentnych wnętrz, architektami wnętrz, którym powierzyliśmy projekt. Decyzję o wyposażeniu domu w dodatkowy system powinniśmy podjąć już na początkowym etapie projektu. Szczegółowa analiza pozwali nam stworzyć przestrzeń dopasowaną do naszych potrzeb, oczekiwań domowników. Inteligentne wnętrza to inwestycja. Dzięki szczegółowo opracowanym systemom zmniejsza się koszt zużycia energii, wody, następuje minimalizacja kosztów.

Nowocześnie i wygodnie we wnętrzu

Nasz codzienny komfort zależy od ilość zintegrowanych podsystemów. W inteligentnych wnętrzach nie może zabraknąć sterowania oświetleniem. Rozplanowanie poszczególnych stref, dzięki zainstalowanej instalacji staje się prostsze, bardziej elastyczne. Światła możemy uruchamiać w różnej konfiguracji, zyskujemy możliwość kreacji wnętrza, eskpozycji wybranych miejsc. Ważnym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie jest temperatura otoczenia. Automatyczne sterowanie pozwoli nam utrzymać oczekiwaną temperaturę w domu, nawet podczas naszej nieobecności, dostosuje sterowanie ogrzewaniem do naszych potrzeb. Inteligentny system to także ochrona przeciwpożarowa na najwyższym poziomie. W kuchni, pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach warto umieścić czujniki ostrzegające przed ulatnianiem się niebezpiecznych substancji.

Inteligencja wnętrza, czyli ochrona przed włamaniem

Na etapie projektowania warto przyjrzeć się bliżej kwestii bezpieczeństwa. Sprawny system alarmowy zintegrowany z inteligentnym system zwiększy bezpieczeństwo domowników. Rolety antywłamaniowe, automatyczna brama wjazdowa, zainstalowanie monitoringu poprawi nasz komfort. Sterowanie, zarządzanie i pełna kontrola nad inteligentnymi systemami jest bardzo intuicyjna. Większość podstawowych funkcji uruchamiają się automatycznie za pomocą czujników. Przed instalacją systemów należy dopytać o możliwość samodzielnej konfiguracji. Wiele systemów możemy sterować zdalnie, za pomocą smartfona czy komputera, przebywając poza domem.

Systemy inteligencji w ogrodzie

Projektując inteligentne systemy we wnętrzach warto zastanowić się nad wprowadzeniem inteligentnych systemów również na zewnątrz budynku. W ogrodzie, najbliższym otoczeniu domu warto zainstalować inteligentny system oświetlenia, który w zależności od pory dnia będzie kreować określoną scenerię. Punkty oświetleniowe uruchamiane na czujki ruchu pomogą dokładnie oświetlić strefę komunikacji. W ogrodach, zwłaszcza na dużych posesjach należy przemyśleć kwestię podlewania roślin, trawników, warto zainstalować automatyczne zraszacze. Dzięki temu jadąc na wakacje w środku lata nie rozczaruje nas widok zaniedbanego trawnika po powrocie.

Głównym zadaniem wprowadzenia inteligentnych systemów jest poprawa naszego komfortu, bezpieczeństwa. Dodatkowo w wielu przypadkach zaoszczędzimy czas. Dzięki ekologicznemu zarządzaniu energią montaż inteligentnych systemów pozwala na oszczędność zużycia energii, strat ciepła. Systemy powinny być dopasowane do naszego trybu życia, przyzwyczajeń. Dzięki temu zyskamy funkcjonalne, przyjazne wnętrze, w którym każdy domownik będzie czuć się komfortowo.

 
The Architect Interior Design

The Architect Interior Design

Architektura i aranżacja w Warszawie http://thearchitect.pl/o-nas/