inspiracja, Konsultacje architekta /

Konsultacja architekta wnętrz ….

konsultacje architekta wnętrz

W ramach konsultacji architekta wnętrz, zapytanie przesyła zdecydowany Klient,

który wie czego chce, poniższe wymagania wstępne…

Mieszkanie zlokalizowane jest w kierunku północ południe – okno salonowe z balkonem od podwórka od strony południowej – okna kuchni oraz pokoju od strony ulicy Wolskiej od północy. W chwili obecnej w ramach remontu mieszkania wykonano wymianę okien i drzwi, wymianę podłogi Finnish parket dąb jasny, remont łazienki, nową zabudowę kuchni (do oceny/adaptacji).

Do konsultacji architekta wnętrz elementy architektury wnętrz oraz umeblowanie salonu (super wygodnej sypialni dla dwóch osób/salonu z jadalnią dla do sześciu osób – niezwykle rzadko, normalnie dla 2 – 3 osób), pokoju dziecinnego dla chłopca 6 lat oraz aranżacja przedpokoju.W ramach zabudowy pokoju dziecinnego wykonano szafę o szerokości ok. 215 cm i wysokości 240 cm oraz biurko o szerokości 200 cm i głębokości 60 cm, z dostawką 80 x 56 cm w tym 12 szuflad, regaliki książkowe nad biurkiem po obu stronach okna.

Generalne założenia aranżacji dla sypialni/salonu z jadalnią:

Wymiary pokoju szerokość wschód – zachód 430 cm, głębokość południe – północ (balkon od południa) 458 cm. Szerokość okien z drzwiami balkonowymi 300 cm (ściana południowa od wschodu 60 cm od zachodu 70 cm). Drzwi wejściowe do salonu 80 cm w odległości 53 cm od ściany wschodniej. Instalacja telewizyjna na ścianie wschodniej bez gniazdka. Pokój pusty.

Założenia funkcjonalne projektu wnętrza:

 1. Podstawa: wygodne permanentne spanie dla dwóch osób o wymiarach po rozłożeniu min 190 x 140 cm (prawdopodobnie kanapa 3 osobowa rozkładana lub narożnik rozkładany 300 x 200 cm)
 2. Stół o wymiarach maksymalnych 120 x 80 cm rozkładany do 160/180×80 cztery krzesła plus dwa identyczne do kuchni
 3. Na ścianie zachodniej od południa (lub północy) kredens/witryna szerokość 120 głębokość 40/60 cm
 4. Dalej duża kanapa 3 osobowa rozkładana, materac sprężyny bonell, stabilna wymiary ok. 240 x 100 x 90, tkanina nie skóra, lub narożnik 300 x 200 cm
  UWAGA: propozycja postawienia narożnika na środku pokoju na ścianie zachodniej przy ścianie balkonowej – do omówienia !!!!!, wtedy stół przy ścianie północnej nie przy oknie.
 5. W przypadku kanapy 3 osobowej na ścianie zachodniej kanapa nierozkładana lub rozkładana 2 osobowa ok. 180 x 100 x 90 cm na ścianie północnej, w rogu poważne ziele
 6. Na ścianie wschodniej od południa szafa ubraniowa dwa drążki nisko, wysoko i półka 200 x 60 x 53 max cm, przysłaniana przez drzwi balkonowe
 7. Dalej na ścianie wschodniej szafa ubraniowa półki 200 x 60 x 53 cm
 8. Dalej obniżenie pod telewizor 42” (100 cm szerokości x 70 cm wysokości) dwie komódki razem 160/200 x 100 x 53/40 cm półka nad telewizorem
 9. Dalej witrynka 200 x 60 x 53/40 cm
 10. Dalej szafa 200 x 120 x 53 lub komoda o wysokości 100 cm (przysłaniana przez drzwi do przedpokoju)

Kolorystyka mebli jak najjaśniejsze dąb, jesion raczej laminat niż fornir. Projekty raczej nowoczesne niż tradycyjne. W załączeniu fotografia np. Verona – prawie? oczekiwana? zabudowa ściany wschodniej plus jedna szafa od balkonu – południa ??

Intencja generalna konsultacji wnętrza:

w chwili obecnej w mieszkaniu jest tylko jedna szafa ubraniowa, i to w pokoju dziecinnym, o wymiarach 240 x 200 x 60cm. Pozycje 6, 7, 8 i 10 dają nam szafę ubraniową o wymiarach 200 x 240 x 53 plus dwie komódki razem 160/200 x 100 x 53/40 cm. Witryny 200 x 60 x 53/40 cm oraz kredensu 200 x 120 x 50 cm nie liczę.

Generalne założenia projektu do pokoju chłopca:

wymiary pokoju: ściana północna 305 cm w tym okno około 185 cm, ściana do krawędzi okna od zachodu 60 cm od wschodu 63 cm zabudowane regalikami od poziomu biurka do sufitu.Ściana zachodnia i wschodnia liczona bez szafy ubraniowej 380 cm (szafa na całej ścianie południowej minus drzwi).

Oczekiwana funkcjonalność:

1. biurko z ośmioma szufladami i dostawką 80 x 56 cm z czterema szufladami ustawione na ścianie zachodniej lub pod oknem (ściana północna). Jednoznacznie preferowane przeze mnie ustawienie biurka pod oknem – światło naturalne bez słońca i nie patrzenie na ścianę przy pracy.

2. Pełnowymiarowe łóżko dla dziecka (200 x 90) i awaryjnie mamy (gdy goście lub opiekunka musi spać w salonie, choroba dziecka itp.) rozkładane do wymiarów 190 x 140 (może być wysuwane łóżko spod łóżka np. typu TRIO lub kanapa typu Bedinge Ikea.

3. Telewizor/monitor w rogu północno-wschodnim biurka (jeżeli biurko pod oknem – przeze mnie preferowane)

4. Chętnie nic więcej bo mały pokój

Generalne założenia projektu do przedpokoju.

Wymiary przedpokoju mały przedpokój z pięcioma drzwiami 300 x 190 cm.

Program funkcjonalny:

 1. Szafa ubraniowa 200 x 60 x 60 cm róg przy łazience, niski drążek 140 cm plus dwie półki ?może szafa Verona?
 2. Coś do siedzenia 40 x 50 x 40 z szufladami np. komódka Ikea Malm 2 szuflady, lustro nad tym 150 x 50 cm
 3. Coś do powieszenia ubrań oraz półki na buty 100 x 150 x 30 cm głębokości, pólka na kapelusze czapki, za drzwiami wejściowymi, bez litej zabudowy!!!
 4. Lustro lub nic na ścianie północnej przy drzwiach przesuwnych kuchni, może je zdemontować jako zbędne (prawdopodobnie nie będą nigdy użyte).

Uwaga: Szerokość przedpokoju ok. 200 cm. Ściana przy drzwiach po stronie otwierania ok. 30 cm – miejsce na wieszak i półkę na buty, ściana przeciwległa po drugiej stronie drzwi ok. 80 x 60 cm za drzwiami do kuchni przesuwnymi, intencjonalnie pusta.

Kolorystyka mebli aranżacji jak sypialnia/salon z jadalnią, Ściany salon, przedpokój po wstępnym malowaniu na jasno do malowania ostatecznego. Z uwagi na ostateczne wykończenie podług intencja ?nie przekuwania instalacji elektrycznej? a raczej przedłużacze. W załączeniu kilka koncepcji rozmieszczenia mebli do Pani oceny oraz kilka propozycji rynkowych niestety „meblościanek telewizyjnych” z szafami ubraniowymi.

 • Wersja V2 – wersja wydaje się być najbardziej przestronna i sensowna ale Tv na złej ścianie (Zachód)
 • Wersja V3 – TV po dobrej stronie, względem V2 brak jednej szafy oraz narożnik dla max 4 osób
 • Wersja V4 – najbardziej kontrowersyjna ?narożnik w środku pokoju?, stół na ścianie północnej nie pod oknem, TV przy drzwiach balkonowych, otwieranych na telewizor.
 • Wersja V6 – wersja V3 z wrysowaną ścianką Verona generalnie według mnie ok.
 • Wersja V7 – wersja jak V6 zbudowana z kanapy rozkładanej 3 osobowej oraz nierozkładanej 2 osobowej, układ chyba nieco kanciasty.

Podsumowując mój ranking jest następujący:

 1. Wersja V2 ale zła lokalizacja TV (koszt i kłopot przeniesienia kabla)
 2. Wersja 3 i 6 z dobrą telewizją i narożnikiem możliwie dużym i stabilnym codziennego użytku 300 x 200 cm
 3. Wersja 7 z dobrą telewizją dla min 6 osób ale nieco kanciasta, szkoda trochę ok. 1 m2 na ziele w kącie, północ/zachód
 4. Wersja 4 – do oceny, dla mnie słabo akceptowalna

W ramach konsultacji oczekujemy na propozycje wyboru konkretnych mebli – mogą być sklepy internetowe -oraz propozycji kolorystycznych w tym aranżacji ścian, nieco oświetlenia, pomysł na kaloryfer !!! w salonie.  Myśli: raczej ciepłe i przytulne mieszkanko z dwiema sypialniami niż szpanerskie, zimne, nowocześnie drapieżne. Coś co może przyciągać i starczyć na długo. Jeżeli o mnie chodzi to kolory raczej terrakota, morela, brzoskwinia, podłoga i drzwi pasują, oświetlenie punktowe boczne ściemniane

Pomimo, wydaje się być istotnego przemyślenia przez nas założeń funkcjonalnych, z uwagi na fakt bardzo małych powierzchni pokoi i łatwości ich zagracenia, konsultacja funkcjonalna oraz aranżacyjna w tym kolorystyki, światła jest konieczna.

 

W załączeniu wybór mebli z internetu, po wielu godzinach poszukiwań. Proszę zwrócić uwagę na materace ze sprężynami bonell oraz sposób codziennego rozkładania kanap lub narożników w typie Nero vs Vegas. Stoły ze śmiesznym, ale przemałym Saturnem 90×90 po rozłożeniu 180×90 cm doskonałym bez rozkładania dla trzech , czterech mniejszych osób a po rozłożeniu akceptowalnym dla sześciu (w pobliżu stołu komoda 115 x 100 cm jakby przedłużenie stołu, tak że część naczyń, sałatek napojów może być na komodzie). Poważnej rozwadze myśl o zamianie ściany z TV na zachodnią i realizacji wersji V2, czyli tak jak było przez dwadzieścia lat tylko w sposób uporządkowany i ze stołem. Myśli na temat ocieplenia kuchni !!!!! Proszę o przemyślenie, ocenę załączonych koncepcji i przede wszystkim funkcjonalny rozsądek i ciepło rozwiązań.

Zapraszamy zdecydowanych i niezdecydowanych Klientów na konsultacje architekta wnętrz!

 
The Architect Interior Design

The Architect Interior Design

Architektura i aranżacja w Warszawie http://thearchitect.pl/o-nas/