Architekci wnętrz, inspiracja, Porady architekta /

Udana współpraca z architektem wnętrz – kilka wskazówek

salon

Urządzając własne cztery kąty coraz częściej decydujemy się na korzystanie z usług architektów wnętrz. Na co zwrócić uwagę i jak rozpocząć pomyślną współpracę ?

Pierwsze spotkanie z projektantem

Gdy mamy już za sobą etap poszukiwań architekta wnętrz, który będzie odpowiedzialny za urządzanie naszego mieszkania następuje moment rozpoczęcia prac nad projektem. Współpraca z architektem wnętrz to przede wszystkim długie rozmowy, poznanie wzajemnych oczekiwań, które mają zaowocować funkcjonalnym i estetycznym wnętrzem, w którym będziemy czuć się komfortowo. Na pierwsze spotkanie z architektem warto się przygotować. W prasie branżowej, Internecie poszukajmy przykładów wnętrz, które nam się podobają. Zastanówmy się w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Jakimi kolorami lubimy się otaczać? Starajmy się określić styl w jakim chcielibyśmy urządzić mieszkanie. Czy bliżej nam do skandynawskiej prostoty, vintage czy wystawnego stylu glamour? Przemyślmy co nam przeszkadza w obecnym mieszkaniu, czego nam brakuje, jakie rozwiązania nam pasują. Co zrobić, aby przestrzeń w której będziemy mieszkać była jak najbardziej funkcjonalna.

Decydując się na współpracę z architektem powinniśmy mieć świadomość, że im więcej czasu poświęcimy na określenie własnych potrzeb i analizowanie możliwych rozwiązań, tym wygodniej będzie nam się mieszkać w nowym domu. Zadaniem architekta jest przedstawienie możliwych rozwiązań, ale to my podejmujemy ostateczną decyzję.

Spotkania i konsultacje z architektem wnętrz powinny przebiegać w bezstresowej, inspirującej atmosferze, która pozwoli nam odkryć potencjał naszego nowego mieszkania. Zadawajmy jak najwięcej pytań, nie bójmy się konfrontacji swoich pomysłów z propozycjami architekta. Dobra komunikacja to klucz do udanej współpracy i gwarancja wygodnego, ładnie urządzonego mieszkania.

Zakres prac, terminy 

Na początku współpracy powinniśmy ustalić zakres prac. Zastanówmy się, czy potrzebujemy szczegółowego projektu wykonawczego, czy szukamy kogoś do stworzenia ogólnej koncepcji naszego wnętrza? Dokładne określenie poszczególnych etapów i precyzyjne omówienie zakresu prac pomoże nam uniknąć późniejszych nieporozumień. Jeśli zależy nam na wspólnych wizytach w sklepach czy określonej liczbie wizyt architekta na budowie warto określić orientacyjną ilość spotkań.

Kolejnym krokiem jest ustalenie terminów. Tak jak przy każdej współpracy, jasne ustalenie konkretnych ram czasowych ułatwi nam współpracę. Zakres projektu oraz terminy oddania poszczególnych prac powinny być zawarte w umowie, którą podpisujemy z architektem wnętrz.

Ustalenie budżetu

Jednym z podstawowych pytań, które na początku współpracy zada nam architekt, jest kwestia budżetu, który chcemy przeznaczyć na remont, wykończenie wnętrz. Precyzyjnie określenie kwoty, którą możemy przeznaczyć na urządzanie wnętrza pomoże wspólnie określić priorytety. Dzięki ustaleniu budżetu architekt będzie mógł dobrać rozwiązania oraz materiały dostosowane do naszych funduszy a my unikniemy rozczarowań.

Kiedy zacząć współpracę z architektem?

Dobry projekt potrzebuje czasu, dlatego im wcześniej zdecydujemy się na współpracę tym lepiej. Wszystkie decyzje powinny być dobrze przemyślane, więc jeśli np. dopiero zaczynamy budowę naszego wymarzonego domu warto już teraz nawiązać współpracę z architektem wnętrz. Przed rozpoczęciem budowy istnieje możliwość dostosowania instalacji elektrycznej, hydraulicznej do naszych potrzeb. Możemy dowolnie kreować pomieszczenia, zmieniać układ funkcjonalny. Dom, mieszkanie urządzamy z reguły na wiele lat, dlatego warto podejmować decyzje bez presji czasu. Pamiętajmy, że zadawalający, końcowy efekt – wygodne i piękne mieszkanie – jest rezultatem naszej współpracy z architektem.

Zapraszamy do kontaktu.

Dobry projekt wymaga czasu, dlatego im wcześniej zdecydujemy się na współpracę tym lepiej. 🙂

The Architect Interior Design

The Architect Interior Design

Architektura i aranżacja w Warszawie http://thearchitect.pl/o-nas/