inspiracja, Vintage /

Styl vintage – trend, czy chwilowa moda?

wnętrza w stylu vintage

Styl vintage gości w naszych wnętrzach już od bardzo dawna. Jest chęcią zatrzymania upływającego czasu lub wyrażeniem tęsknoty za tym, co było. Ciężko tu więc mówić o modzie, bo vintage tak właściwie jest stylem życia – przynajmniej dla wielu osób. Absolutnym hitem bieżącego sezonu jest posiadanie czegoś starego w swoim wnętrzu, lecz w przypadku, gdy wstawimy do pomieszczenia fotel z ubiegłego trzydziestolecia ciężko jest mówić o stylizacji vintage.

Czym jest styl vintage

Każdy przedmiot mający przynajmniej 25 lat za sobą jest obiektem vintage. Styl ten we wnętrzach to przede wszystkim nacisk na użycie naturalnych materiałów i pamiętanie o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Wszelkiego rodzaju rękodzieła, dywany, słomiane kosze, ceramika i tym podobne rzeczy są bardzo pożądane. Kolory dominujące w tym stylu to rumiankowa żółć, wszelakie odcienie turmalinu, niebieski indygo, pomarańczowy oraz tonacje „rdzawe”. Kolejnym ważnym elementem są tkaniny, a konkretnie ich rodzaj oraz deseń.

Styl vintage to niejako potrzeba młodych

Styl vintage to niejako potrzeba młodych do zachowania indywidualizmu oraz chęć powrotu do korzeni.

 

Ten styl to nie lada wyzwanie!

Osoba decydująca się na urządzenie wnętrza w stylu vintage musi cechować się niebywałym wyczuciem smaku i umiaru, gdyż łatwo jest przesadzić i uzyskać efekt wręcz odwrotny do zamierzonego. Musi być cierpliwa, gdyż zdobycie odpowiednich elementów może stanowić nie lada wyzwanie. Często nieuniknione są wielokrotne wizyty na pchlich targach oraz strychach w poszukiwaniu przedmiotów „ z duszą”.

Współczesne wnętrze urządzone w tym stylu nie może być w żadnym wypadku wierną kopią mieszkań z tamtych lat. mówi architekt Ilona Sobiech

Nie chodzi przecież o zaaranżowanie mieszkania dla naszej babci, a o stworzenie nowoczesnej przestrzeni z nutką historii. Umiejętne zestawienie elementów nowoczesnych z tymi z „poprzedniej epoki” nie jest zadaniem łatwym. Jedną z dobrych wiadomości jest to, że styl ten nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, gdyż praktycznie wszystkie potrzebne nam elementy pochodzą z drugiej ręki, a co za tym idzie ich cena nie jest wygórowana w większości przypadków.

 styl vintage

Nie dla każdego

W każdym z nas drzemie dusza „zbieracza”, każdy posiada babcine przedmioty, lecz nie jest to jednoznaczne z tym, że wnętrze w stylu vintage jest odpowiednie właśnie dla nas. Aby przekonać się o tym, jak będzie prezentować się nasze mieszkanie urządzone w tym stylu możemy skorzystać z usług projektanta wnętrz, który przygotuje dla nas wizualizację, dzięki której dowiemy się czy jest to styl odpowiedni dla nas.


Kontakt z architektem wnętrz

Nie czekaj. Umów spotkanie/ konsultację.


 , ,
The Architect Interior Design

The Architect Interior Design

Architektura i aranżacja w Warszawie http://thearchitect.pl/o-nas/